zWasher

Dayama kolu ihtiyacını ortadan kaldırır.

ZWasher, eksenel bir destek elemanı olarak işlev gören ve aynı zamanda cıvata başının altında tanımlanmış bir sürtünme katsayısı sağlayan dönmeyen bir puldur. Tasarım, tüm standart civataların ISO 4014, ISO 4017 ve ISO 4762'ye göre eksenel olarak torklanabilmesi için seçilir. Özellikle zWasher, dişli deliklerdeki cıvataların ön gerilmesini önemli ölçüde kolaylaştırır ve ilk kez eksenel olarak gerçekleşir. Montaj aletinin kalibre edilmiş torku, çok daha fazla tekrarlanabilir bir gerilme kuvvetine dönüştürülür, çünkü bu pullar, bileşen üzerinde dönemez. Sürtünmeyi optimize etmek için, ASME-PCC 1 veya VDI 2200-2007-07 gibi ilgili düzenlemelerde pulların kullanılması gerekliliği öngörülür.

Neden zWasher?

Geleneksel tork anahtarları,havalı tork anahtarları, akülü ve elektrikli tork anahtarları ve ya hidrolik tork anahtarları ile kullanılabilir.Darbeli somun sıkma mekanizmalarının dışında diğer tüm tork anahtarları ile dayama kolu olarak da kullanılabilir.Bu şekilde kullanımın bazı dezavantajları oluşmaktadır.Eksenel olmayan dayama kolunun yanal momentleri cıvata bağlantısında sürtünme katsayısını değiştirir.Bu da uygulanacak torkun civatalama yüküne dönüşümünü olumsuz etkiler.Yenilikçi yaklaşımlar kullanılmaktadır.Bunun dışında standart dayama kolu ile çalışmalarda yüzey bozulmaları,civatalama burkulması ve özellikle eğitimsiz personelin çalışması durumunda önemli bir yaralanma riski taşır.
Basit, güvenli ve uygun maliyetli bir çözüm zWasher olarak adlandırılır.

ZWasher pulun işlevi

ZWasher, sabit kafa altı sürtünmeyi güvenilir bir şekilde sağlayan döner olmayan bir puldur. ISO 4014, ISO 4017, ISO 4762, DIN 934, DIN 2510 NF ve ASME B 18.2.2'ye göre bağlantı elemanları ile tüm civata bağlantıları için.
ZWasher'ın patentli tasarımı, pulun yüzeyler üzerinde dönmesini önler,ortalanmış yerine tutunur.. Montaj aleti, harici bir destek kolu olmadan zWasher'in dış profili üzerinde ortalanmıştır. Bu eksenel merkezleme, ±% 10'luk maksimum ön yükleme kuvveti doğruluğu ile tork kontrollü, eksenel ve sürtünme katsayısı ile optimize edilmiş bir sıkma işlemi sağlar.

Civatalama

ZWasher, montaj aletinin kullanıldığı tarafa kurulur. Tüm hidrolik, elektrikli ve pnömatik tork araçları, sabit bir destek noktasına ihtiyaç duyar. ZWasher pulu somun ya da civata kafasının altına konularak dayama noktası haline gelir ve tüm montaj tehlikelerini ortadan kaldırır. Sistem basit ve kullanımı kolaydır ve kullanım alanlarının yüzeylerinde hasarı önler.

Karşı Destek

Tüm bağlantılarının altına, ör. Flanş üzerinde, bir BackUp Washer kullanılır. Bu sayede karşı taraftaki somun dönmesi engellenmiş olur.Bu da karşı destek anahtarlarını ortadan kaldırır.BackUp Washer uygun maliyetleriyle ilk kullanımdan itibaren kullanıcısına avantajlar sağlayarak montaj süresini %50 azaltır.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

ZWasher Avantajları

ZWasher anti-rotasyon pulun kullanılması, diğer herhangi bir makine elemanı ile kolayca mümkün olmayan sistem avantajları yaratır

AŞINMA

Pullar AISI 4140'tan yapılmıştır ve ASTM F436'ya temperlenmiştir. Sertlik sınıfı 300 HV'nin üzerindedir ve yatak yüzeyleri işlenirVe bununla birlikte yüksek sıcaklıklar altında bile tekrardan kullanılabilir.

KOLAY

Pulu yerleştirin, cıvatayı veya somunu takın ve eksenel olarak destek kolu olmadan civatalayın - bu kadar. ZWasher rondelalar normal pul gibi çalışır, ancak aşınmaya karşı daha dayanıklıdır ve kullanıcıya kullanım, iş güvenliği, maliyet azaltma ve tekrar kullanım açısından önemli ölçüde daha fazla seçenek sunar. zWasher, neredeyse tüm standart civatalı bağlantılarda ve çoğu özel civatada kullanılabilir.

DÖNMEYEN

ZWasher pulu benzersiz yaoısı sayesinde kullanım yüzeylerinde dönmezken aynı zamanda tork anahtarları için dayama noktası oluşturur.Ve eksenel civatalama imkanı verir.

İŞ GÜVENLİĞİ

Mesleki güvenlik her zaman önce gelir. Bu nedenle montaj aracının dış destek kolu devre dışı bırakılmış veya ortadan kaldırılmıştır. DISC altıgen pullarından bilinen eksenel tahrik daha da optimize edilmiştir ve destek kolları olmayan eksenel civatalama sağlar. İlk defa, ISO 4014, ISO 4017 ve ISO 4762'ye göre yanal kuvvet olmaksızın civatalar da sıkıştırılabilir. Birçok montaj sisteminde oluşabilecek montaj ve demontaj sırasında işletim hataları veya yaralanmalar bu nedenle yapısal olarak hariç tutulur.

DAYAMA KOLSUZ

Civata bağlantısındaki eğilme momentleri ve yan yükler, harici olarak monte edilmiş destek kolları tarafından sağlanır. ZWasher pul, bu bükme momentlerini tamamen ortadan kaldırır ve bunları bir eksenel sıkma prosedürüyle değiştirir. Somun veya cıvatanın zWasher pul kullanımıyla hariç tutulur.

BURKULMASIZ

ZWasher ile eksenel sıkma işlemi nedeniyle, alet yuvası destek kollarına harici olarak monte edilmiş olağan dışı durumlar ortadan kalkar. Destek torku böylece civata ekseninin dışında durmaz ve civatada bir bükme momenti olarak verilir, ancak tamamen eksenel olarak. Civata, bu nedenle eksenel olarak sıkılır ve kalibre edilmiş montaj araçları ve sürtünme için optimize edilmiş bir pul ile tork kontrol edilir. ZWasher pul ile destek kolu olmadan sıkarak eksenel, kalibre edilebilir ve tork kontrollü sıkma mümkündür.

SERTLEŞTİRİLMİŞ

ZWasher pullar standart olarak 10 mukavemet sınıfına sahiptir, 40 HRC'ye kadar sertlikte zWasher pullar ilgili somun veya civatadan önemli ölçüde daha serttir ve bağlantı elemanlarındaki aşınma asgari düzeyde tutulur.

DÜŞÜK MALİYET

Dönmeyen pullar sayesinde yüzey bozukluklarının önüne geçildiği için daha sonra bu yüzeylerin düzeltilmesi ihtiyacı ortadan kalkar.Bu da aynı zamanda kullanılan somun ve saplamaların yeniden kullanılmasını sağlar.

KAYNAK DOSTU

Tüm bileşenlerin temas yüzeyleri artık yüksek dönme ve ön yükleme yükleriyle ezilemez. Civata bağlantıları alanında yeniden çalışma tamamen ortadan kaldırılmıştır.

SÜRTÜNME DEĞERLERİ

ZWasher pul sürtünme-tork kontrollü sıkma optimize eder. Dönmeyen pul sayesinde daima pul zWasher üzerinde döner. Yanal kuvvetlere ve eğilme momentlerine bağlı olan sürtünme değeri değişimleri ve eğilme yükleri yapısal olarak hariç tutulmuştur. Böylece, kafa altı sürtünme teoride ve pratikte sabit, hesaplanabilir bir miktar haline gelir.

ZORUNLULUK

Birçok durumda pullar kullanılmıştır. Flanş bağlantıların montajı ile ilgili olarak ASME PCC-1-2000 BASINÇLI KAPLAR VE FLANŞ BAĞLANTISI MONTAJI ile ilgili olarak hazırlanan ASCER PCC-1-2000 KILAVUZU kullanılması gerekmektedir. Aynı durum 6.1 paragrafında VDI 2200: 2007 için de geçerlidir. Burada: “Her zaman pullar kullanılacaktır.”

ÖNERİLEN

Temel olarak, parçaların korunması için pulların kullanılması tavsiye edilir. Bu, ön yükleme kuvveti doğruluğunu ve parçaların zarar görmesini ortadan kaldırır.

KORUNMA

Bileşenlerin bakımı, ilgili bakım maliyetleri ve yeniden işleme için gereken yüksek süre ile birlikte maliyet yönetiminde önemli bir faktördür. İşte yeni tasarruf potansiyelleri.

TEK BİR ELDEN

Saplamalar , somunlu pullar, ve değişik bağlantı parçaları genelde pek önemsenmezler.Ama bu parçaların işlevlerini yapabilmesi için Aclass olmaları gerekmektedir.Bunun yanı sıra bu bağlantılarda kullanılan yağlar da gerekli sertifikalar doğrultusunda üretilmelidir.zWasher pulları ile birlikte saplama,somun ve doğru yağlayıcıları sizlere memnuniyetle sunarız.

YANAL MOMENTSİZ

Pullar ve diğer bağlantı elemanları,dayama kolunun ortadan kaldırılmasıyla yanal momentsiz,eksenel ve sürtünme yüzeyleri sabitlenen cıvata balantıları yardımıyla tam cıvata yükü sağlanır.

YENİDEN KULLANILABİLİRLİK

Çok dayanıklı malzemesi sayesinde ZWasher pulu tekrar kullanılabilir.Bu da yatırım giderlerini düşürür.

Uygulamada zWasher

zWasher VECTOR ile kullanımda

ŞARTNAME

• ZWasher, basit,sertleştirilmiş,işlenmiş ve dönmeyen bir puldur. Tanımlanmış, sabit bir sürtünme katsayısını garanti eder ve parça destek yüzeylerini hasara karşı sürdürülebilir bir şekilde korur. Böylece, zWasher ile ilk kez, tüm standart civata bağlantılarının tasarım değişikliği olmadan eksenel olarak sıkılması mümkündür.
• ZWasher, basit, sertleştirilmiş, işlenmiş ve parça büküm geçirmez bir puldur.
• ZWasher, standart olarak en az 300HV sertlik ve karartılmış bir yüzey ile 10 sınıfı sınıfında mevcuttur. Her türlü kaplamalar da sunulmaktadır.
• ZWasher ile, özellikle ISO 4014, ISO 4017 ve ISO 4762 civatalı bağlantılarda hassas sıkma önemli ölçüde basitleştirilmiştir. İlk kez, bu civata bağlantıları bilinen reaksiyon ve destek kolları kullanılmadan monte edilebilir ve sökülebilir.
• Montaj aletinin kalibre edilmiş torku, çok daha fazla tekrarlanabilir bir öngerilme kuvveti haline dönüştürülür. Sürtünme optimizasyonu veya daha düşük ön yük kuvveti dağılımı elde etmek için, önceden ayarlanmış ASME-PCC 1 veya VDI 2200-2007 gibi ilgili düzenlemelerde pulların kullanımı ön görülmüştür.
• ZWasher sürücüsü, kalibre edilmiş torku civata başı üzerinden veya altıgen somun aracılığıyla tamamen eksenel olarak civata bağlantısına iletir. Montaj aletinin tahriki zWasher'ın dış profili üzerinde durur ve böylece bir bükme momenti ve enine kuvvetsiz sıkma sağlar.

Pazarlar ve Uygulamalar

Kimya ve Petrokimya

Dönmeyen özelliği olan zWasher için en önemli uygulama alanlarından biri, kimya, petrokimya ve enerji santrali endüstrilerindeki flanş bağlantısıdır. Bu flanşın kontrollü bir temas yüzeyi sürtünmesi ile paralel olarak sıkılması, gerekli civatalama yükünü güvenli bir şekilde elde etmek için özellikle önemlidir. Aynı şekilde iş güvenliği ve emisyon değerleri için de çok önemlidir.

Örnek uygulamalar: kabuk ve borulu ısı eşanjörleri, plakalı ısı eşanjörleri, aparat flanşları, reaktörler, genel olarak rakorlar, hidrojenasyon tesisleri, katalizörler, pompalar, separatörler, kompresörler, tank kapakları, kompresörler

Mekanik ve fabrika mühendisliği

Bir başka önemli pazar ise genel makine mühendisliğidir. ZWasher ile, civata başı üzerinden civata bağlantısı, destek kolu olmadan eğme momenti olmadan eksenel olarak monte edilebilir ve sökülebilir. Sonuç olarak, gerekli ön yükleme kuvveti önemli ölçüde daha hassas bir şekilde elde edilir ve bileşenlerin zarar görmesi ortadan kaldırılır. Ek olarak, VDI 2230 ve VDI / VDE 2862 Sayfa 2'nin tüm gereklilikleri kolayca ve hızlı bir şekilde uygulanabilir.

Örnek uygulamalar: Presler, motor bağlantıları, öğütücüler, hidrolik silindirler,kaplinler, haddehaneler, jeneratörler