FlangeFIX nasıl ortaya çıktı?
HYTORC / Barbarino & Kilp GmbH Bölge Satış Müdürü Bülent Şentürk ile bir röportaj

S: Flanşların hatasız bir şekilde vidalanabildiği ve gevşeyebileceği flanşlı bir akıllı bant icat ettiniz. Böyle bir fikri nasıl anladın?

C: Rafinerilerde, enerji santrallerinde veya kimyasal fabrikalarda müşterilerimizle çok zaman geçiriyorum ve montaj ve bakım işlerine dahil oldum. Bu nedenle, özellikle de uygulamada flençlerde, tesisatçıların uğraştığı zorlukları ilk elden görüyorum ve deneyimliyorum. Ve bu zorlukları hafifletmek istedim.

S: Zorluklar neler?

A: Flanşlar kademeli ve çapraz olarak cıvatalı olmalıdır. Aksi takdirde, vidalama sırasında yüzey basıncı veya gevşeme sırasında cıvatalar görülür. Sonuçlar, iş ile ilgili koşullar altında kesilmesi gereken sızıntılar veya hasarlı vidalardır. Buna ek olarak, örneğin, bir iskele üzerindeki çalışma zaten zahmetlidir, böylece uygulamadaki geliştiricilerin özellikleri bazen çok fazla çaba ile karşılanabilir. Böyle bir sinir bozucu Verschraubungsvorgang hemen sonra devlet değiştirmek için karar verdik.

S: Şimdiye kadar nasıl idare ettiniz?

Ortak tebeşir veya işaretleyici kalemle birlikte vidaların numaralandırılması veya işaretlenmesidir. Flanş, yağ veya pas üzerindeki kir nedeniyle, ancak bu çok pratik değildir. Sadece uygulanması kolay değil, aynı zamanda uzun bir süre sonra okunaklı bir şey olmalı.

S: Ve bu “bir şey” flangeFIX kasetidir?

C: Evet, tam olarak. Flanşlar normalleştirilmiştir, bu yüzden bandı uygun çapta sunuyoruz. Bant basitçe flanşın etrafına yerleştirilir ve vidaların her birinin yanında vidaların gevşeyeceği veya vidalanacağı sıradan açıkça okunabilir olduğunu gösterir. Ayrıca, doğru çapraz eşleşme referansı kasette bulunabilir.

S: Çapraz olarak vidalamak veya gevşetmek neden önemlidir?

C: Aksi takdirde, kuvvetler cıvatalanacak elemanlar veya cıvatalar üzerinde eşit olarak hareket etmeyecektir. Örneğin, gevşeme sırasında: Montajcı, bir cıvatayı saat yönünde diğerinden arındırırsa, kalan vidaların toplam yükü artar. Bu uzunluk kendilerini böyle. O zamana kadar tüm yük son vidada asılı kalır. Daha sonra genellikle izin verilen akma noktasının ve kırılmanın ötesine yayılır.

S: Kullanıcılar kasete nasıl tepki veriyor?

A: Biz flangeFIX gösterdi her tesisatçı hemen sahip olmak istedim. Uygulayıcılar, grubun günlük yaşamda onlara sunduğu zaman avantajını hemen görüyor. Büyük kimyasal şirketlerin satın alma yöneticileri bile büyük ilgi gösteriyor.

S: flangeFIX’in günlük yaşamda daha önce bahsedilen basitleştirmelere ek olarak ne gibi avantajları vardır?

C: Bant, örneğin, TA-Luft gibi özellikler gerektiren dokümantasyon gerekliliklerine yardımcı olabilir. Çünkü flanşta doğru cıvatalama sırası görünürse, bu dokümantasyonu kolaylaştırır. Ayrıca, patent bekleyen flanş FIX’e bağlı müşteriye özgü QR kodları veya RFID etiketleri tüm ilgili değerleri depolayabilir: cıvata uzunluğu ve boyutu, tork, yağlayıcı ve benzeri. Eğer akıllı bir pompa kullanılıyorsa, o zaman gerçek değerleri kaydeder ve tüm belgelerin çocuk oyuncağı haline getirir.

S: İşvereninizin flangeFIX gibi gelişmeler için bir patent başvurması geleneksel mi?

A: Kesinlikle. Hytorc, tüm çalışanlarına her zaman yeni fikirler getirme konusunda motive ediyor. İnovasyon kültürümüz için çoktan bir KOBİ Ödülü verdik. Çalışanların ve yılların başına ortalama on adet öneri ortaya çıkıyor ve bunların neredeyse hepsi uygulamaya konuyor. FlangeFIX gibi ticari olarak kullanılabilir fikirler için, gelişmeyi bir patentle korumak mantıklıdır.

S: Röportaj için teşekkürler.